[email protected]

0232 438 40 41 / 0232 438 40 44
0536 618 82 81 / 0506 061 30 61

Müzik Eğitimi

Müzik Eğitimi

Müzik eğitimi, çocukların bir çok alanda –duygusal,sosyo kültürel,bedensel,psiko motor- olumlu yönde değişimini ve gelişimini sağlar. Yetenek düzeyi  hangi seviyede olursa olsun her çocuğun hayatında müzik vardır ve muhakkak olmalıdır.

Müziksel etkinliklerde bulunan çocuklar hiç kuşku yok ki sosyalleşerek çevresiyle barışık,uyum içinde,işbirlikçi ve birey olma duygusu kadar topluluk olmayı ve toplum disiplinini hissedebilmeyi öğrenecektir. Bununla birlikte çocukların kişisel düşünce,özgüven,sorumluluk gibi bireysel özellikleri de olumlu yönde değişir ve gelişir. Örneğin ;topluluk içinde kendini ifade etmekte zorlanan çocuklar bir koroda şarkı söylerken kendini ifade edebilme alanı bulur kendini iyi hisseder ve kendine güveni gelişir.

Müziğin sosyal ve kültürel etkilerinin yanı sıra bedensel ve psikomotor ve dil gelişimi etkileri yadsınamaz. Bir çocuğun şarkı söylerken solunum kontrolünü sağlayabilmesi akciğer gelişimini sağlayabileceği gibi ,çalgılarla çalışması küçük ve büyük kaslarının gelişmesine katkıda bulunur. Bu etkinliklerin grup halinde olması bu süreci hızlandırır ve iletişim becerilerini de aynı oranda geliştirir. Çocuklarda dil gelişimi özellikle okul öncesi eğitimde gerçekleşir . Müzik dersleri bu gelişimi destekleyen en önemli çalışmalardır. Şarkılar,tekerlemeler ve bunlara uygun olarak yazılmış melodiler doğru söyleme doğru ses çıkarma hedefi taşır ve dil gelişimini oldukça destekler. Özellikle okul öncesi eğitimde müzikle ilgilenen çocukların matematiksel zekalarının da ilgilenmeyen çocuklara oranla 1.5 kat arttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Müzik bir tek ruhumuzun değil , bedenimizin ve zihnimizin de gıdasıdır. Müziği hayatımızdan eksik etmeyelim.

“Müzik hayatta lazım değildir,çünkü hayat müziktir” M.Kemal ATATÜRK

Yukarı ^